Jak powstała fundacja?

Formalnie Fundacja została założona pod koniec września 2014 r. Jej twórczynie na swoim koncie mają pokaźny dorobek dobroczynny, m.in. kilka edycji wigilii miejskich w Białymstoku oraz wieloletnie wsparcie projektów kulturalnych w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Nowa organizacja powstała po to, by uporządkować dotychczasową działalność charytatywną. Ta jest bardzo rozległa i trudno wskazać, który ze zrealizowanych do tej pory projektów był najważniejszy.

Założycielki

Założycielkami Fundacji są Helena i Dominika Czarneckie, mama i córka. Na swoją działalność dobroczynną najczęściej wykładały własne środki, czasami udawało się im pozyskać sponsorów.

Główne obszary działalności

Sztandarowe przedsięwzięcia to Wigilia Białostocka oraz Śniadanie Wielkanocne, za którymi kryją się nie tylko kwestie organizacyjne samych wydarzeń, ale też przygotowanie potraw dla nawet tysiąca osób oraz paczek z łakociami dla dzieci.

Przygotowania do obu wydarzeń trwają kilka miesięcy. Na początku skupiamy się na kwestiach organizacyjncyh i poszukiwaniu sponsorów. Potem - na około tydzień przed - do akcji wkraczają kucharze.

Wspieramy ponadto wydarzenia kulturalne, sportowe czy warsztaty kulinarne. Jednak najczęściej zagłaszają się do nas po pomoc osoby indywidualne.

Statut i cele

Statut Fundacji jest bardzo szeroki, ponieważ jej założycielki chcą mieć w przyszłości szerokie pole działania. Liczą także, że dzięki zdobyciu osobowości prawnej uda się im realizować jeszcze większe projekty niż do tej pory. Rejestracja organizacji ułatwi też formalności przy pozyskiwaniu i rozliczaniu środków od sponsorów.

Fundacja chce także sama zdobywać fundusze organizując różne wydarzenia artystyczne (w planach jest już pokaz mody i wydanie specjalnego kalendarza), czy realizując różne projekty unijne.

Całość działalności jest kontrolowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Fundacji jest prowadzona będzie pełna księgowość, a wszystkie procedury mają być transparentne. Umieszczenie nazwiska rodowego w nazwie ma być gwarantem najwyższej staranności osób, pracujących na rzecz organizacji.