Wielkanoc Białostocka dla potrzebujących.

Prawie 700 kg różnych potraw trafi na wielkanocny stół. Organizatorzy uroczystego Śniadania przygotowani są na przyjęcie nawet tysiąca osób. Nie obowiązują żadne zaproszenia, każdy zostanie przywitany z otwartymi rękami.

W Niedzielę Wielkanocną, 27 marca o godz. 8, tuż po rezurekcji w Katedrze Białostockiej, w Zespole Szkół Katolickich przy ulicy Kościelnej 3 w Białymstoku odbędzie się uroczyste śniadanie.

Fundacja Rodziny Czarneckich, która odpowiada za kulinarną obsługę, zapewni m.in. około 250 litrów żurku, 100 kilogramów pasty jajecznej, 150 kg sałatki jarzynowej , 80 kg wędliny, 60 kg białej kiełbasy, a także tradycyjne ciasta, baby wielkanocne, pieczywo, kompot, herbatę.

- Prace nad przygotowaniem tej uroczystości trwały od grudnia. W pomoc zaangażowały się zarówno lokalne firmy branży spożywczej i mięsnej, które sukcesywnie przekazywały nam produkty, żywność i jednorazowe naczynia tak bardzo potrzebne aby móc sprawnie przyjąć wszystkich gości. Jak i osoby indywidualne, które specjalnie dla naszej Fundacji zorganizowały chociażby na portalach społecznościowych zbiórkę naczyń. Dziękujemy im wszystkim – mówi Helena Czarnecka, prezes Fundacji Rodziny Czarneckich i dodaje: - To dzięki nim możemy dziś zaprosić wszystkich, którzy są w potrzebie, ale też osoby samotne, które w tym szczególnym dniu chcą z kimś usiąść przy stole. Czekamy na całe rodziny. Wiemy, że dla bardzo wielu osób będzie to jedyny świąteczny akcent Wielkanocny – dodaje Helena Czarnecka.

Z ramienia Fundacji w organizację całego wydarzenia zaangażowanych jest blisko 40 wolontariuszy. O kolejnych dwudziestu zatroszczy się Caritas Archidiecezji Białostockiej, który dostarczy również część jednorazowych naczyń. Z kolei trzeci ze współorganizatorów Zespół Szkół Katolickich odpowiada m.in. za ustawienie i udekorowanie stołów.

Na zakończenie dzieci otrzymają słodki upominek od zajączka, a dorośli będą mogli zabrać ze sobą jedzenie.

Wielkanoc odbędzie się dzięki uprzejmości firmom, które wspomogły Fundację: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "SOKÓŁ" Przetwórstwo Warzyw; TEB Edukacja Oddział w Białymstoku; Piekarnia Cukiernia OKRUSZEK; Natalia Stsepantsova GeNaTa Sp. z o.o; Bost Zakład Mięsny Bogdan Jakim, Stanisław Jakim; Bruno-Tassi Sp. z o.o. , PPHU Sławomir Żmijewski; Elma. Olszewska E. Hurtownia owoców i warzyw; Grupa Chorten; Ideal Partner Dorota i Jarosław Dojlidko; Katarzyna Ponciło, Jarosła Rudnicki.

Choć formalnie Fundacja Rodziny Czarneckich została zarejestrowana zaledwie półtora roku temu, to jej twórczynie na swoim koncie mają całkiem pokaźny dorobek dobroczynny. M.in.: wigilie i śniadanie wielkanocne dla samotnych i potrzebujących, wsparcie projektów kulturalnych, pikniki rodzinne, koncert i pokaz mody, remont domu pogorzelcom oraz bezpośrednią pomoc potrzebującym osobom.